+381 64 0127 381 | +381 64 299 2999 office@risticlegal.rs

Da li ste znali da u Srbiji možete otvoriti račun u banci iako ste strani drzavljanin, a u nekim slučajevima je to čak i jedan od uslova za apliciranje za boravišnu dozvolu i vizu.

Prvo pitanje koje se postavlja je da li ste rezident ili nerezident?

Naime, sa aspekta Zakona o deviznom poslovanju, nerezidentom se smatra stranac koji na osnovu boravišne dozvole ili radne vize boravi u Srbiji do godinu dana. Rezident bi bio onaj državljanin koji na osnovu istog pravnog statusa u našoj zemlji boravi duže od godinu dana.

U oba slučaja moguće je otvoriti bankovni račun u Srbiji, ali sa različitim uslovima, pa se tako u slučaju nerezeidenata  traži dodatna dokumentacija.

Ono što je potrebno je takozvani „beli karton“, tj. prijava boravišta od strane nadležnog organa (policije).

Pored toga, naravno potrebno je da  ponesete pasoš kako biste se legitimisali, a u nekim slučajevima moguće je da banci date na uvid samo vašu ličnu kartu, kao što je na primer slučaj sa državljanima susednih država sa kojima Srbija ima zaključene sporazume (npr. Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija…). Srpske vlasti prihvataju lične karte kao validne identifikacione dokumente za državljane ovih zemalja, jer su ti dokumenti priznati u okviru tih sporazuma.

U retkim slučajevima ako želite da otvorite tekući račun, neophodno je i da banci dostavite ugovor o radu poslodavca koji je registrovan u Srbiji, kao dokaz o zaposlenju. Konkretno, takvu poslovnu politiku ima npr. Raiffaisen banka, dok recimo OTP banka, Banka Intesa, AIK banka i Komercijalna banka, ne traže taj dodatni uslov.

Otvaranje deviznih i dinarskih računa nerezidenata kod banaka u Republici Srbiji regulisano je Odlukom o uslovima otvaranja i načinu vođenja deviznih računa rezidenata, kao i dinarskih i deviznih računa nerezidenata.

Banka nerezidentu – fizičkom licu može otvoriti dinarski i devizni račun na osnovu:

  • Zahteva za otvaranje računa koji se može podneti na papiru ili drugom trajnom nosaču podataka u smislu zakona kojim se uređuju platne usluge;
  • Dokumentacije koju nerezident – fizičko lice podnosi banci uz zahtev za otvaranje računa;
  • Zaključenog ugovora u pismenoj formi na papiru ili drugom trajnom nosaču podataka.

Prvi korak bi svakako bio odlazak u poslovnicu banke sa prikupljenom dokumentacijom. Zatim se vrši popunjavanje obrasca, a od podataka se traži ime i prezime podnosioca zahteva, datum i mesto rođenja, adresa njegovog prebivališta/boravišta, kao I broj odgovarajuće identifikacione oznake fizičkog lica. Zatim se vrši verifikacija priloženih dokumenata, pa ako banka utvrdi da je sve regularno, vaš račun će biti otvoren najčešće u roku od par dana. Kako saznajemo od službenika AIK banke i Banke Inteze, nekada je to moguće završiti čak i isti dan.

Nerezident – fizičko lice može i ovlastiti neko drugo lice da u njegovo ime i za njegov račun zaključi ugovor o otvaranju računa sa bankom, kao i da raspolaže sredstvima na njegovom računu. Za to je potrebno sačiniti specijalno punomoćje koje se overava kod notara.

Kada stranac boravkom u Srbiji duže od godinu dana stekne status rezidenta, potrebno je da o tome obavesti banku kako bi im sledstveno tome bio zatvoren stari račun i otvoren novi – rezidentni.

Kod otvaranja, vođenja i gašenja računa, banke u Republici Srbiji su dužne da preduzimaju radnje i mere utvrđene zakonom kojim se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma –  Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Tako na primer banke uvek mogu zahtevati dokumentaciju o poreklu sredstava, a posebno ako se na račun vrše veće uplate ili neobične transakcije. Politika Raiffaisen banke je da se takav dokument traži ako je transakcija veća od 50.000 evra. Dok je na primer u Banci Intezi potrebno dati izjavu ako je transakcija veća od 10.000 evra. U nekim bankama, poput npr. OTP banke se prihvata kao verodostojan dokument koji pravda iznos transakcije i ugovor o poklonu, pa je to dobar način da se opravda veći iznos novca na računu.

Kada je reč o podnošenju zahteva za boravišnu dozvolu, često se traži kao jedan od uslova postojanje sredstava na bankovnom računu otvorenom u Srbiji, u najmanjem iznosu od prosečne Srpske plate.

Odstupanja od tog uslova su kada se aplicira za boravišnu dozvolu na osnovu zapošljavanja I kada postoji bračna ili vanbračna zajednica stranca sa srpskim državljaninom ili strancem koji ima odobren privremeni boravak.

Naša kancelarija savetuje svojim klijentima opreza radi da svakako otvore račun u banci, jer iz iskustva znamo da policija uvek može u tim slučajevima tražiti i neku dodatnu dokumentaciju, pa želimo uvek da ukažemo na takvu mogućnost, kako ne bi došlo do neprijatnih iznenađenja. Takođe, sam sajt Welcome to Serbia putem kog se vrši elektronsko prijavljivanje za privremeni boravak, nije organizovan u skladu sa propisima, pa kao neophodnu stavku traži dokaz o postojanju sredstava na računu i u slučajevima u kojima Zakon o strancima I Pravilnik koji ga prati ne zahtevaju taj dokument.

Nadamo se da smo ti bili od pomoći sa korisnim savetima iz prakse i prava. Nastavićemo da pišemo o aktuelnim temama u novim tekstovima.

sr_RS